Celem tej strony jest bezpłatny dostęp do zamieszczanych tu tekstów bez ograniczeń i opłat.
Ci z Państwa, którzy chcieliby dobrowolnie wesprzeć wolne słowo pomagając rozwojowi strony - mogą dokonywać wpłat na podane niżej konta bankowe.

ZAPRASZAM!

Strona główna
Życiorys
Twórczość literacka
Szukaj
Napisz do mnie

MARIAN MISZALSKI

Konto złotówkowe:
ING Bank Śląski,
oddział w Łodzi,
nr konta bankowego: 
39 1050 1461 1000 0022 0737 9724

Konto dewizowe:
ING Bank Śląski,
nr konta bankowego:
94 1050 1461 1000 0022 9241 2620

Odwiedza stronę 1 gość
wtorek, 26 stycznia 2021 r.
Strona główna
Zamach w Łodzi na ministra Glińskiego PDF Drukuj Email
25.01.2017.

                                                                         

       *„Prawda” – czy „przejaw antysemityzmu”? *Premier Szydło- contra  minister kultury                             

                                         Zamach w Łodzi na ministra Glińskiego!

   Podczas wizyty rządowej  w Izraelu premier Szydło zadeklarowała „walkę z wszelkimi przejawami antysemityzmu”, którą to deklarację powściągnęła jednak przytomnie deklaracją, że wzajemne stosunki polsko-żydowskie powinny „opierać się na prawdzie”. Pozostała jednak kwestia otwarta: kto będzie interpretował, co jest,  a co nie jest „przejawem antysemityzmu”? W praktyce rządowej  to kwestia kluczowa.

  Odpowiedzi na to pytanie nie trzeba było długo oczekiwać. Udzielili jej niemal równocześnie łódzka wkładka „Gazety Wyborczej” piórem niejakiej Estery Fliger,  i wicepremier, minister kultury, a zarazem poseł łódzki -Piotr Gliński, wraz z dyrektorem swego Biura  Poselskiego- Włodzimierzem Domagalskim. Ale po kolei…

  We wrześniu ub. roku zasłużona łódzka księgarnia im.gen.Stefana Grota-Roweckiego, szeroko  znana z pozakomercyjnej działalności kulturowej i  mocno wpisana w łódzki pejzaż kulturalny objęta została ( z mojej inicjatywy)  patronatem biura poselskiego  posła łódzkiego Piotra  Glińskiego. Patronat wiązał się m.in. ze wsparciem finansowym dla jej pozakomercyjnej działalności (cotygodniowe spotkania autorskie, dyskusje, wymiana pogladów, dialog). Księgarnia współpracuje ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich w Łodzi.

  Już po trzech miesiącach – w grudniu ub. roku – poseł Gliński cofnął  swój patronat w następstwie donosu, złożonego na tę zasłużoną  księgarnię  na łamach łódzkiej „GW”. Donos ten sugerował , że księgarnia „przejawiła antysemityzm”, a to w tej postaci, że zorganizowała ze mną spotkanie jako z autorem książki „Żydowskie lobby polityczne w Polsce. Geneza-historia-współczesność”. Dowodem na antysemitym mój („moich poglądów” – jak napisano w donosie) było używanie w książce  terminu „przedsiębiorstwo holocaust” (termin wprowadzony do literatury politologicznej przez prof.Normana Finkelsteina, pochodzenia żydowskiego), moja uwaga o kreowaniu Kapuścińskiego przez „GW” i roli lobby żydowskiego w kreowaniu KOD – poczynione podczas spotkania autorskiego, oraz kilka  rażąco kłamliwych zdań, nieudolnych i prymitywnie zmanipulowanych przez autorkę donosu, wziętych  ni to z mojego spotkania, ni z własnego brudnego palca.

 Taki to „przejaw antysemityzmu” skłonił posła-ministra kultury polskiej Piotra Glińskiego do wycofania swego patronatu nad zasłużoną dla Łodzi księgarnią. No dobrze, ale gdzie ta „prawda”, o której wspominała premier Beata Szydło?...

  Mijały dni… Wobec tej zaskakującej decyzji opartej na donosie, która wywołała w Łodzi dość powszechne oburzenie - w innych, poważniejszych mediach niż łódzka wkładka „GW”, opisano sprawę rzetelnie: w „Gazecie Warszawskiej”, na portalach internetowych Kongresu Nowej Prawicy, na portalu internetowym Księgarni im.Stefana Grota –Roweckiego;  i ja opisałem ją na swojej stronie internetowej.

 „Przejaw antysemityzmu” został więc skonfrontowany z „prawdą”, o której wspominała premier Szydło. I co wynikło z tej konfrontacji?                                                                                                          Podczas wizyty w Łodzi wicepremiera, ministra kultury i posła łódzkiego –Piotra Glińskiego, 16 stycznia br. (opłatkowe spotkanie z wyborcami) postanowiłem zapytać go wprost, czy wobec  rzetelnego naświetlenia sprawy zmieni teraz swą decyzję o cofnięciu patronatu? Czy go przywróci?

  Nie było to łatwe! Przerażony dyrektor biura poselskiego krążył wokół mnie i błagał, abym nie pytał o nic ministra Glińskiego, a najwyraźniej ostrzeżony przez dyrektora  ochroniarz wicepremiera odpychał mnie i własnym ciałem zasłaniał mi dostęp do  Glińskiego! Trwało to z pół godziny!... Sytuacja stawała się operetkowo-groteskowa : przez pół godziny poseł Gliński udawał, że mnie  nie widzi, chociaż przepychanie się z ochroniarzem i dyrektorem Domagalskim działo się pół metra od niego… Wreszcie, unikając  wyborcy, który chciał z nim porozmawiać - uciekł przede mną  na drugi koniec sali… Podczas tej półgodzinnej, iście gombrowiczowskiej sceny zapytałem  ochroniarza: „Panie, chcę zamienić z posłem dwa słowa, pod samym pańskim nosem, czemu mnie pan odpycha?” – na co, ku mojemu zaskoczeniu, odparł:  „Panie Marianie, ja wiem kim pan jest, czytam pana, ale nie mogę”…

  Widziałem go po raz pierwszy w życiu.

  Wokół ludzie na sali  dzielili się opłatkiem, rozmawiali ze sobą, składali sobie życzenia…

   Nie chciałem jednak łatwo rezygnować z poszukiwania odpowiedzi: kto ma decydować, co jest teraz „przejawem antysemityzmu”  i czy „prawda” p.premier Szydło w ogóle liczy się w tej kwestii…    

  Udałem się tedy za p. posłem Glińskim w drugi koniec  sali,  gdzie uciekł przede mną  i  kontynuował długą rozmowę z szefem Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łodzi. Spokojnie czekałem  z tyłu na zakończenie rozmowy. Kto czeka – się doczeka! Gdy wicepremier  wstał z krzesła i żegnał się ze swym rozmówcą, a ochroniarz na chwile spojrzał w inną stronę – hyc, hyc, podszedłem szybko  do wicepremiera-ministra-posła, dość  zdecydowanie, i  głośno poprosiłem o chwilę rozmowy. Zdaje się, że miał wielką ochotę czmychnąć gdzie pieprz rośnie – ten strach w jego małych, chytrych oczkach… – ale było mu niezręcznie: przed nim zastawiał mu drogę ów interlokutor, z boku ochroniarz, ja podszedłem  z tylu… Musiałby uciekać ku scenie, gdzie było pusto: wszyscy by widzieli, jak wieje… Operetka, jak u Gombrowicza!

  Więc zapytałem od razu, czy zamierza zmienić swą decyzję, teraz, gdy wyszła na jaw prawda – czy poprzestanie na donosie żydowskim z „GW”. Odpowiedział(cutuję): „ Nie wchodzimy w politykę”.

  Zrozumiałem:  kiedy na podstawie żydowskiego donosu, pomówienia o „antysemityzm” cofnął dotacje dla księgarni – to nie było „wchodzenie w politykę” . Teraz, gdy znając prawdę miałby przywrócić  patronat – byłoby to „wchodzenie w politykę”!

  Zdążyłem zadać mu jeszcze jedno pytanie: Na jakiej podstawie uznał moje poglądy za „antysemickie”, jeśli ani nie czytał mojej książki – co przyznał – ani nie był na moim spotkaniu autorskim? Odparł (cytuję): „ Pana książka ma tytuł z tezą”!

  Zrozumiałem: wedle Glińskiego tytuł „Żydowskie lobby polityczne. Geneza-historia-współczesność” zawiera w sobie „antysemicką tezę” , że… istnieje w Polsce żydowskie lobby polityczne! Dlatego spotkanie ze mną, zorganizowane przez  księgarnię im.Stefana Grota-Roweckiego w Łodzi też było przejawem antysemityzmu, i dlatego wicepremier-ministr kultury – poseł łódzki  Gliński cofnął swój patronat dla tej zasłużonej łódzkiej placówki kultury po donosie   Esterki  Fliger,  z łódzkiej wkładki „Gazety Wyborczej”. ..

 Teraz już wiemy, jak w praktyce poselsko-ministerialnej Glińskiego mają się do siebie” prawda” premier Szydło i „przejawy antysemityzmu”, kto ma monopol na  interpretowanie „przejawów antysemityzmu”, słowem – jak w resorcie kultury pod Glińskim traktowana będzie „prawda”, a jak pomówienia  donosicieli z „Gazety Wyborczej”.

  I jedna jeszcze ważna sprawa: niech Pan Wicepremier, serdecznie proszę, nie wyciąga konsekwencji wobec swego  ochroniarza za to, że „mnie czyta”, przynajmniej  zanim gazeta żydowska nie  zmusi Pana...

  Gliński… Mały człowieczek o przerośniętych ambicjach?

                                                                                                Marian Miszalski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »