Celem tej strony jest bezpłatny dostęp do zamieszczanych tu tekstów bez ograniczeń i opłat.
Ci z Państwa, którzy chcieliby dobrowolnie wesprzeć wolne słowo pomagając rozwojowi strony - mogą dokonywać wpłat na podane niżej konta bankowe.

ZAPRASZAM!

Strona główna
Życiorys
Twórczość literacka
Szukaj
Napisz do mnie

MARIAN MISZALSKI

Konto złotówkowe:
ING Bank Śląski,
oddział w Łodzi,
nr konta bankowego: 
39 1050 1461 1000 0022 0737 9724

Konto dewizowe:
ING Bank Śląski,
nr konta bankowego:
94 1050 1461 1000 0022 9241 2620

środa, 21 kwietnia 2021 r.
Strona główna
Interes "sze kręci" PDF Drukuj Email
13.12.2017.

                                                                            

 

                                                 Interes „sze kręci”?...

Amerykański Komitet Żydowski (AJC) ma od marca br. swe przedstawicielstwo  w Polsce, obejmujące działalnością  Polskę, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry. Ta syjonistyczna organizacja zorganizowała w tych dniach wespół  z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW (jest takie „centrum badawcze” za pieniądze polskiego podatnika – sic!) konferencje „Zjawisko antysemityzmu w Polsce: diagnoza –konsekwencje- metody przeciwdziałania”.

  Ciekawe, czy owo „centrum” zorganizuje też wkrótce  konferencję „Zjawisko antypolonizmu wśród  diaspory żydowskiej w Polsce:  diagnoza – konsekwencje – metody  przeciwdziałania”?...

 Konferencje tę zaszczyciła swą obecnością wiceminister kultury Magdalena Gawin. Niektóre jej wypowiedzi budzą najwyższy niepokój i wątpliwość, czyje właściwie interesy reprezentuje wiceminister Gawin: polskie, czy żydowskie?

Gawin stwierdziła m.in., że  w małych polskich miastach „powinna być wypracowana jakaś przestrzeń, by lokalna społeczność mogła tam spotykać się z przyjeżdżającymi do Polski Żydami”. Rodzi się kilka pytań. Co to za „przestrzeń”: lokale i nieruchomości ( państwowe lub komunalne)? Jakiej wartości?  Jak ma być „wypracowana”? Czy taka „przestrzeń” będzie  też oddawana na spotkania „lokalnych społeczności” z przyjeżdżającymi do Polski Litwinami, Ukraińcami, Białorusinami?... Skąd ten przywilej akurat dla Żydów (przywilej dla jednych oznacza dyskryminację innych…) ?Czyją własnością będzie ta „przestrzeń”, kto tam będzie zatrudniany i za czyje pieniądze?

Jako Generalny Konserwator Zabytków Gawin oświadczyła, że skierowała już odpowiednie pismo do podległych sobie wojewódzkich konserwatorów zabytków, żeby zabezpieczyć cmentarze żydowskie a „także te miejsca, w których ich nie ma”.

 Nasuwają  się pytania: co to za „miejsca, w których ich nie ma”? Jak dużą powierzchnię zajmują i jaka jest wartość rynkowa tych terenów?  Kto będzie nimi rozporządzał  i czy będzie mógł je odsprzedać w przyszłości?

Gawin powiedziała dalej: „Rejestracja ONR jest w zasadzie sprzeczna z Konstytucją. Będziemy się musieli temu przyjrzeć”. I dodała: „Delegalizacja ONR jest w jakiejś perspektywie niezbędna”.

Czy to oznacza, że wiceminister kultury zaskarży prawomocną  rejestrację Obozu Narodowo-Radykalnego? Czy delegalizacja ONR jest w takiej samej mierze niezbędna, jak delegalizacja żydowskiej  Loży B’nai B’rith?

Wreszcie Gawin stwierdziła, że „wszystkie instytucje kultury są powołanego zwalczania antysemityzmu” ,co jest  bardzo niebezpieczną bzdurą w ustach urzędnika państwowego, niechby i w randze wiceministra.

Żadna instytucja państwowa w Polsce nie jest powołana do zwalczania antysemityzmu chociażby dlatego, że antysemityzm  nie jest zdefiniowany w żadnym akcie prawnym. Karalne jest nawoływanie do przemocy lub dyskryminacji z powodów rasowych, etnicznych etc. Wiceminister Gawin powinna zatem koniecznie uzupełnić swą wypowiedź: czy ktoś – jej zdaniem – ma monopol na  interpretację tego „antysemityzmu”, do którego – jej zdaniem -  „ zwalczania powołane są wszystkie instytucje kultury”?  I kto jest tym monopolistą?...

Dyrektor kuriozalnego Centrum Badań nad Uprzedzeniami zapowiedziała m.in.: „Pod koniec roku będziemy już mieli raport o sytuacji antysemityzmu w Polsce, oparty o wiedzę ekspercką”…

Pytanie: czy będą to eksperci rządowi, czy jacyś samozwańczy „badacze uprzedzeń”? Co to za dyscyplina naukowa – „badania nad uprzedzeniami” – i kto tam kreuje „ekspertów”?

Odkąd kolejne rządy polskie (niestety, z rządem premier Beaty Szydło włącznie) powzięły dziwny zwyczaj odbywania rządowych sesji wyjazdowych w Izraelu coś niedobrego dzieje się w stosunkach polsko-żydowskich. Wprawdzie po wyborze Trumpa niewielka część żydowskiego lobby politycznego (tak w Ameryce, jak w Polsce) sprawia wrażenie, jakby rzeczywiście chciała przeciwstawiać się przejawom żydowskiego antypolonizmu  w świecie i w Polsce  („polskie obozy zagłady” etc.)– ale w kwestii bezczelnych i niczym nie uzasadnionych żądań majątkowych  żydowskich szowinistów ta część  żydowskiego lobby mówi jednym głosem. Czy za tę skromną  „obronę” (która, nawiasem mówiąc, nie ma większej wartości w praktyce) mamy płacić „przestrzenią” (nieruchomościami) w „małych miastach”? Terenami „cmentarzy, których nie ma”? Monopolem na interpretację „karalnych przejawów antysemityzmu”, zabranym  sądom, a przyznanym…- no właśnie, komu?!

Czy pani Gawin wie, jakiej wartości majątek przeszedł już na własność żydowskich gmin wyznaniowych (raptem ok. 1500 wyznawców w skali Polski!) na mocy ustawy „O stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich” z 1997 roku?

Czy obecny rząd – w sposób zawoalowany – próbuje kupić sobie wątpliwą  przychylność  części żydowskiego lobby politycznego w Ameryce płacąc z narodowego majątku… - lecz ile? Czy jest jakiś  limit tej łapówki?

Opisywałem niedawno w „NC”, jak wicepremier i minister kultury p.Gliński cofnął pomoc swego biura poselskiego w Łodzi dla zasłużonej księgarni im.Stefana –Grota-Roweckiego tylko dlatego, że uległ szantażowi drobnej żydowskiej krętaczki z lokalnej wkładki gazety żydowskiej…

Obawiam się, że polityka obecnego rządu – w pozorach „dobrej zmiany” także  w stosunkach polsko-żydowskich  – idzie w tej kwestii nadal w bardzo złym kierunku.

                                                                                     Marian Miszalski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »