Celem tej strony jest bezpłatny dostęp do zamieszczanych tu tekstów bez ograniczeń i opłat.
Ci z Państwa, którzy chcieliby dobrowolnie wesprzeć wolne słowo pomagając rozwojowi strony - mogą dokonywać wpłat na podane niżej konta bankowe.

ZAPRASZAM!

Strona główna
Życiorys
Twórczość literacka
Szukaj
Napisz do mnie

MARIAN MISZALSKI

Konto złotówkowe:
ING Bank Śląski,
oddział w Łodzi,
nr konta bankowego: 
39 1050 1461 1000 0022 0737 9724

Konto dewizowe:
ING Bank Śląski,
nr konta bankowego:
94 1050 1461 1000 0022 9241 2620

Odwiedza stronę 1 gość
sobota, 31 października 2020 r.
Strona główna
Interes "sze kręci" PDF Drukuj Email
13.12.2017.

                                                                            

 

                                                 Interes „sze kręci”?...

Amerykański Komitet Żydowski (AJC) ma od marca br. swe przedstawicielstwo  w Polsce, obejmujące działalnością  Polskę, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry. Ta syjonistyczna organizacja zorganizowała w tych dniach wespół  z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW (jest takie „centrum badawcze” za pieniądze polskiego podatnika – sic!) konferencje „Zjawisko antysemityzmu w Polsce: diagnoza –konsekwencje- metody przeciwdziałania”.

  Ciekawe, czy owo „centrum” zorganizuje też wkrótce  konferencję „Zjawisko antypolonizmu wśród  diaspory żydowskiej w Polsce:  diagnoza – konsekwencje – metody  przeciwdziałania”?...

 Konferencje tę zaszczyciła swą obecnością wiceminister kultury Magdalena Gawin. Niektóre jej wypowiedzi budzą najwyższy niepokój i wątpliwość, czyje właściwie interesy reprezentuje wiceminister Gawin: polskie, czy żydowskie?

Gawin stwierdziła m.in., że  w małych polskich miastach „powinna być wypracowana jakaś przestrzeń, by lokalna społeczność mogła tam spotykać się z przyjeżdżającymi do Polski Żydami”. Rodzi się kilka pytań. Co to za „przestrzeń”: lokale i nieruchomości ( państwowe lub komunalne)? Jakiej wartości?  Jak ma być „wypracowana”? Czy taka „przestrzeń” będzie  też oddawana na spotkania „lokalnych społeczności” z przyjeżdżającymi do Polski Litwinami, Ukraińcami, Białorusinami?... Skąd ten przywilej akurat dla Żydów (przywilej dla jednych oznacza dyskryminację innych…) ?Czyją własnością będzie ta „przestrzeń”, kto tam będzie zatrudniany i za czyje pieniądze?

Jako Generalny Konserwator Zabytków Gawin oświadczyła, że skierowała już odpowiednie pismo do podległych sobie wojewódzkich konserwatorów zabytków, żeby zabezpieczyć cmentarze żydowskie a „także te miejsca, w których ich nie ma”.

 Nasuwają  się pytania: co to za „miejsca, w których ich nie ma”? Jak dużą powierzchnię zajmują i jaka jest wartość rynkowa tych terenów?  Kto będzie nimi rozporządzał  i czy będzie mógł je odsprzedać w przyszłości?

Gawin powiedziała dalej: „Rejestracja ONR jest w zasadzie sprzeczna z Konstytucją. Będziemy się musieli temu przyjrzeć”. I dodała: „Delegalizacja ONR jest w jakiejś perspektywie niezbędna”.

Czy to oznacza, że wiceminister kultury zaskarży prawomocną  rejestrację Obozu Narodowo-Radykalnego? Czy delegalizacja ONR jest w takiej samej mierze niezbędna, jak delegalizacja żydowskiej  Loży B’nai B’rith?

Wreszcie Gawin stwierdziła, że „wszystkie instytucje kultury są powołanego zwalczania antysemityzmu” ,co jest  bardzo niebezpieczną bzdurą w ustach urzędnika państwowego, niechby i w randze wiceministra.

Żadna instytucja państwowa w Polsce nie jest powołana do zwalczania antysemityzmu chociażby dlatego, że antysemityzm  nie jest zdefiniowany w żadnym akcie prawnym. Karalne jest nawoływanie do przemocy lub dyskryminacji z powodów rasowych, etnicznych etc. Wiceminister Gawin powinna zatem koniecznie uzupełnić swą wypowiedź: czy ktoś – jej zdaniem – ma monopol na  interpretację tego „antysemityzmu”, do którego – jej zdaniem -  „ zwalczania powołane są wszystkie instytucje kultury”?  I kto jest tym monopolistą?...

Dyrektor kuriozalnego Centrum Badań nad Uprzedzeniami zapowiedziała m.in.: „Pod koniec roku będziemy już mieli raport o sytuacji antysemityzmu w Polsce, oparty o wiedzę ekspercką”…

Pytanie: czy będą to eksperci rządowi, czy jacyś samozwańczy „badacze uprzedzeń”? Co to za dyscyplina naukowa – „badania nad uprzedzeniami” – i kto tam kreuje „ekspertów”?

Odkąd kolejne rządy polskie (niestety, z rządem premier Beaty Szydło włącznie) powzięły dziwny zwyczaj odbywania rządowych sesji wyjazdowych w Izraelu coś niedobrego dzieje się w stosunkach polsko-żydowskich. Wprawdzie po wyborze Trumpa niewielka część żydowskiego lobby politycznego (tak w Ameryce, jak w Polsce) sprawia wrażenie, jakby rzeczywiście chciała przeciwstawiać się przejawom żydowskiego antypolonizmu  w świecie i w Polsce  („polskie obozy zagłady” etc.)– ale w kwestii bezczelnych i niczym nie uzasadnionych żądań majątkowych  żydowskich szowinistów ta część  żydowskiego lobby mówi jednym głosem. Czy za tę skromną  „obronę” (która, nawiasem mówiąc, nie ma większej wartości w praktyce) mamy płacić „przestrzenią” (nieruchomościami) w „małych miastach”? Terenami „cmentarzy, których nie ma”? Monopolem na interpretację „karalnych przejawów antysemityzmu”, zabranym  sądom, a przyznanym…- no właśnie, komu?!

Czy pani Gawin wie, jakiej wartości majątek przeszedł już na własność żydowskich gmin wyznaniowych (raptem ok. 1500 wyznawców w skali Polski!) na mocy ustawy „O stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich” z 1997 roku?

Czy obecny rząd – w sposób zawoalowany – próbuje kupić sobie wątpliwą  przychylność  części żydowskiego lobby politycznego w Ameryce płacąc z narodowego majątku… - lecz ile? Czy jest jakiś  limit tej łapówki?

Opisywałem niedawno w „NC”, jak wicepremier i minister kultury p.Gliński cofnął pomoc swego biura poselskiego w Łodzi dla zasłużonej księgarni im.Stefana –Grota-Roweckiego tylko dlatego, że uległ szantażowi drobnej żydowskiej krętaczki z lokalnej wkładki gazety żydowskiej…

Obawiam się, że polityka obecnego rządu – w pozorach „dobrej zmiany” także  w stosunkach polsko-żydowskich  – idzie w tej kwestii nadal w bardzo złym kierunku.

                                                                                     Marian Miszalski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »